Jdi na obsah Jdi na menu

05/02/2017 #KdeBeruPeníze?

Rok 2012 zdá se to tak dávno a přitom je to 5 let. Toho roku mě vyhodili ze školy pro nedostatek kreditů, na jejich obranu, na to měli plné právo, protože jsem na školu dost kašlala. Tedy logicky jsem si musela najít džob.

 

Úplně první práci jsem si tedy našla přímo v Brně ve firmě MediaServis. Dělala jsem tu otravnou ženskou v telefonu, která ti nutí hovadiny, které nikdo nechce. Poloviční úvazek 4h denně 5dní v týdnu a 5.000,- vyděláno měsíčně. To tak maximálně stačilo na nájem, jídlo a šalinkartu. Občas jsem šla na pivko a když se hodně zadařilo, tak jsem si mohla koupit i nějaké oblečení!

 

Dodnes si vzpomínám, jak jsem seděla se sluchátkem na uchu s pocitem, že takhle to "bude až do smrti". To byl šílený pocit. Dala jsem výpověď, neb takhle jsem to nechtěla. Netušila jsem co budu dělat dál. Z legrace jsem nadhodila spolubydlící že pojedeme do UK a světe div se, ona řekla jo.

 

Zašla jsem tedy do Student Agency s tím, že chci jet do zahraničí, že nevím tak úplně kam, nevím tak úplně kdy ale že chci. Oni řekli OK, dali mi hromadu papírů, které je třeba vyplnit, napsat úvodní dopis a taky sepsat CVčko. Well, jakmile bylo hotovo, našli nám asi za měsíc džob v UK na hotelu poblíž Dulvertonu. Za to shrábli 14.000,- přirozeně v tom ještě ani nebyla letenka a doprava.

 

Těchto 14.000,- plus na letenku a dopravu jsem vzala z toho mála něčeho, co jsem za měsíce našetřila, plus jsem vytáhla 10.000 z vkladní knížky, kterou mi babička šetřila od mého vzniku v roce 1992.

 

Letenka koupena, kufr sbalen! (Do dnes nechápu co jsem sebou táhla, neb kufr měl 31,9kg! plus příručák?!). No nic, jdeme dál. Dělali jsme "kurvu na všechno" v kuchyni, převážně tedy u myčky plus pokojské. Za to nás čekala odměna ve formě výplaty 160-220liber týdně. Což tedy za měsíc hodilo takových 23.000,- to už bylo poníženo o NINO (daně jsme neplatili, neb progresivní daň) a poplatek za ubytování.

 

(Jo by the way! O tom jak to vypadalo na hotelu, co všechno jsme tam dělaly a co jsme tam zažili, bude napsána kniha! Ještě nevím kdy přesně ale už mám napsáno prvních dvacet stránek a rozhodně bude stát za to!)

 


Na tomto hotelu jsme vydržely 7 měsíců. Tedy do ČR jsem se vracela se 120.000,- Připadala jsem si jako král! Kamarádka šla opět studovat VŠ což mě se rozhodně nechtělo, tedy vymyslet, co dělat dál. To už se píše polovina roku 2013.


 

Kontaktovala jsem pana Macháčka z pracenalodi.cz a zajela si za ním osobně, pozeptat se na mé možnosti a jeho nabídky. Pomohl mi sepsat CVčko, dostal mě na pohovor v Praze, který byl úspěšný a za 3 dny jsem odjížděla na loď do Francie! Nutno podotknout, že tedy jsem měla jen 50.000,- na účtu, neb jsem si užívala svůj čas, kdy nemusím pracovat, hlavně tím, že jsem si koupila nový mobil, počítač a foťák. Těch prvních dvou věcí malinko lituji (víš kolik za to mohlo být letenek?!), foťáku nikoli! No nic, jdeme dál.

 

Výplata na lodi činila 40.000,- měsíčně i s dýšky. Opět již pokráceno o ubytování a jídlo - to nám platila společnost, neb žiješ, spíš a jíš na lodi. Pracovali jsme na rotace takže 4 týdny jen pracuješ a spíš a 2 týdny máš off! A tady jsem brala svůj první čas na cestování! Kterého jsem přirozeně vůbec nevyužívala, protože jsem škudlila každou korunu, takže jsem jela maximálně tady na Říp. 

 

(Jo a o lodi už knihu sepsanou mám! Nese název Ze zápisníku námořníka a v prodeji je již jako ebook! a dočtete se v ní jaké to je pracovat na lodi, co všechno jsme viděli a hlavně zažili! 305 stran psaných s nádechem krásného humoru a hlavně reality! Jako tištěná verze bude vycházet začátkem března 2017 díky úspěšnému projektu na Startovači! Prostě se v knize dočteš vše co chceš a vlastně ani nechceš vědět o výletních lodích)

 


Jakmile mi skončil kontrakt, psal se konec roku 2014. To bylo také poprvé, co jsem si své peníze jela užít a malinko cestovat! Och sladká Paříž, na tu nezapomenu nikdy! 


 

To se mi na účtu kouleno asi 180.000,- Neb něco rozházíš, když si 14 dní v ČR, taky utratíš za letenky a jízdenky Praha-Marseille no a pak něco necháš v Paříži, vezmeš to do ČR přes UK a cink cink "peníze nejsou".

 

Tedy s tímto obnosem jsem měla ruce za hlavou a plno snů. Pravda, taky na mou obranu je nutno říct, že asi 30.000,- jsem vrazila do své první knihy Nalezení ve ztracenu, která vyšla koncem roku 2014. Což je ale whole another story.

 

"Co dál?" Zněla otázka v mých uších. Naštěstí, jak to tak chodí, slovo dá slovo a je z toho věta, či v jiném případě práce. Kamarádka mě informovala o možnosti pracovat v UK jako pečovatelka. (Na loď jsem už nechtěla, hlavně proto že mi nabídli nevýhodný kontrakt) tedy jsem za ní zajela do Hradce Králové, dali jsme víno a ona mi vylíčila všechny detaily. Zavolala jim, oni mě a už to bylo. Frčela jsem do UK.

 

Pečovatelka za 45.000,- měsíčně. Opět práce, kde neplatíš ubytování a jídlo, bydlíš s babčama a dědulama přímo v jejich domě, rodina platí ubytko a gáblík. Výhoda této práce je, že si plánuješ rotace sám. Tedy jsem dělala 6 týdnů a 2 týdny off, občas 3 týdny a 3 týdny off, to prostě záleželo, jak se mi to hodilo. 

 

Tedy pečovatelku jsem dělala celý rok 2015. Kdy jsem přirozeně napsala další knihu Jednoduše složité. Do které jsem opět vrazila 30.000,-

 

V té době jsem již lanařila lidi, aby se mnou někam jeli, dobrodrůžo a vzůšo je buď ale nelákalo, nebo nebyl čas či peníze. Chápu, byla jsem stejná, tedy hlavně s tím, že já jsem byla připosraná až za ušima někam jet. Takže... 

 

... mi trvalo celý rok 2015 se rozhoupat. Pak jsem si spíš na truc koupila letenku na Zanzibar! To jsem měla na účtu takových 200.000,- a psal se začátek roku 2016. A ano na Zanzibar jsem jela sama, ano poprvé mimo Evropu a ano absolutně vyděšená jak to tam zvládnu.

 

Pak už to šlo jak po másle, krásně uklouznout, narazit čumákem do stěny a přijít o práci. No, co naděláš (babča musela jít do Klokánka) a já se vrátila s financemi do ČR, že konečně začnu cestovat. Well... to bych ale nesměla být já. Pustila jsem se do dlouho očekávaného řidičáku typu A na motorky bez omezení. Můj obrovský sen. Takže 3 měsíce sedíš v ČR a děláš jízdy, hm... odvaz. Ale pak to začalo! Balloon Fiesta v Bristolu, Barcelona a Madrid ve Španělsku, Korsika, Chorvatsko na kole, Kanada, Mexiko a Belize. Vše během jednoho roku.  

 

Tak logicky takové cestování stojí pár korun, kupříkladu o Mexiku jsem napsala článek i s finančním propočtem. Taky ten řidičák na motorku mě něco stál, taky jsem si nechala zadrátovat zuby rovnátky, a pro velký úspěch jsem vrazila peníze do své třetí knihy! (již zmíněná Ze zápisníku námořníka
 


Suma sumárum od nuly přes 200.000 až zase na nulu! Jestli něčeho lituji? Ani omylem. Utratit všechno za cestování je nejlepší investice. 


 

Ha, teď mám na účtu 10.000 pf.. :) Na Startovači se vybralo 21.733,- z toho se zaplatí tisk knihy, pokryje to náklady na výrobu ebooku, taky účty za grafiku, korekturu a rozeslání výtisků. Plus vytisknu několik výtisků "navíc" aby mohli být na skladech a dál se prodávat i v tištěné formě. Tudíž do toho ještě extra vrazím peníze.

 

Budu ráda, když mi zůstane 5.000,- abych mohla koupit letenku do UK a zase si něco vydělat :D A to je tedy i podnět pro všechny ostatní. Teď opravdu nemám ani korunu, můžete mě sledovat zde na blogu, také na mé FB stránce PotrefenáKachna či na mém YouTube kanále. Můžeme si pěkně spolu projít celou cestu jak si vydělat peníze a jak se opět dostat k cestování, neb teď jsem na "stejné nule jako všichni". 

 


Kdo do toho chce jít se mnou? Kdo chce vidět že to opravdu jde?


 

Není tedy nic jednoduššího než mě sledovat a pěkně krok po kroku se dozví, jak to jde. Co k tomu mám já za vymoženosti? Super sílu? Nadlidské schopnosti? No řeknu vám tedy to "jedno" sladké tajemství. Má super síla je v tom, že chci. Hledám miliony cest jak by to mohlo jít a že jich obrovsky moc nevyšlo.

 

Že mám výhodu že umím anglicky? No narodila jsem se s tím, že jsem neuměla ani česky, mám dojem, že to tak měl každý, dokonce s tím, že většina světa do dnes česky neumí, takže máme výhodu!

 

Od 3 třídy do mě drtili angličtinu - nenáviděla jsem ji. Když jsem poprvé jela do UK, tak jsem ze sebe nevypravila málem ani slovo. Člověk musí spadnout do vody, i když neumí domluví se, pomůže si.

 


V Mexiku se mluví španělsky - ne, španělsky neumím.
Ve Francii se mluví francouzsky - ne, francouzsky neumím.
Na Zanzibaru se mluví zanzibarsky - ne, zanzibarsky neumím. 


 

Takže rozhazuješ rukama a nohama a ono to jde :) Tedy spíš mám výhodu, že jsem tvrdohlavá jako mezek a drzá jako veš. 

 

Další moje výhoda je, že jsem single. Ano jakkoli divně to může znít, tak to pokládám za výhodu. Ale zase, párům se taky dobře cestuje, vím že takové existují, dokonce vím o rodině, co cestuje s malými dětmi, takže všechno jde! Neplatím nájem, nemám dům a ani byt. Všechny věci mám naskladněny v našem rodinném domě, kde trávím tak 2 měsíce času ročně. Tedy nájem by pro mě byl naprosto zbytečný, když jsem stále někde v zahraničí na lodi, u babči důchodky nebo prostě kdekoli jinde.

 

Taky pokládám za výhodu můj minimalistický způsob života. Opravdu mi stačí jedna krosna a v ní 2 trika. Nemám milion bot, nemám narvanou skříň oblečením, ráda se zbavím všeho, co mi k ničemu neslouží, nelpím na věcech, jediné, čeho bych se nikdy nevzdala jsou mé deníky a obdržené pohledy. Zrovna teď jsem prodávala tablet, který jsem si naivně koupila, aniž bych si uvědomila, že k životu potřebuji mikrominipidi PC Lenovo S21-20, vážící míň jak kilo, co mě stál asi 5.000,- na něm byly napsány mé knihy, píši z něj blog a dokonce na něm stříhám i videa! (I když to je někdy díky grafice fakt na facku!)

 


Nuže snad článek zmapoval jak se to má s penězi. Doufám a pevně věřím, že bude inspirací. 


 

Další budou pochopitelně přibývat. Abys na ně byl upozorněn hoď sledovačku a palečáka na můj FB. A uvidíš tak cestu od nuly až bůh ví kam :) Ideálně k mým vytyčeným cílům tento rok, což je Kuala Lumpur v Malajsii, Tádž Mahal v Indii a Velká Čínská zeď v Číně.

 

#leltsdoit #pojďsemnou #odnuly #potrefenakachna #prachyprachyprachy #cestování #chudýjakkostelnímyš #alenenadlouho!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Táta - Dobře Ty!

6. 2. 2017 13:29

Dobře jsi to napsala.

PotrefenáKachna - Re: Dobře Ty!

6. 2. 2017 21:54

Děkuji :)

#vojtamalej - Sorry

6. 2. 2017 10:59

Omlouvam se za duplicitu ale nejak mi to tu blbne a odeslal se mi koment 2x a jeste useklej

PotrefenáKachna - Re: Sorry

6. 2. 2017 11:48

V pohodě :) jeden jsem smazala, takže není nejmenší problém :)) a máš recht, radši tu zanzibarštinu :D

Hana - Svahilsky

5. 2. 2017 21:09

Super článek, jen jedno upřesnění, zanzibarský jazyk neexistuje, mluví se tam svahilsky.

PotrefenáKachna - Re: Svahilsky

5. 2. 2017 22:18

a já si říkala že jsem slovo zanzibarština nikdy neslyšela, ale nechme ho tam, zní poeticky vtipně i když neexistuje ;) díky! :)

#vojtamalej - Re: Re: Svahilsky

6. 2. 2017 10:57

Hehe. No tak to bych asi musel taky rozhazovat rukama/nohama estli se tam mluvi svahilsky. To uz snad radsi tu zanzibarstinu teda

Blanka - Smekám a obdivuji

5. 2. 2017 22:42

Perfektní počtení, škoda, že tyto možnosti nebyly před 30ti lety. Vzhledem k tomu, že nejsem single a před sebou mám péči o stárnoucí maminku a za zády 3 děti a 4 vnoučata, mohu si o tom jen číst, snít a trošku závidět. Ale občas cestuji, když se opravdu chce, tak se čas i peníze najdou, jen s sebou vláčím držkující rodinku, když jim moc sahám na pohodlí

PotrefenáKachna - Re: Smekám a obdivuji

5. 2. 2017 23:13

Tak to smekám já před tebou. S držkující rodinkou bych to asi nedala :)) leda bych nakoupila zásobu roubíku ;) to by pak asi šlo!

Lucy - TY VIS

5. 2. 2017 17:47

KDYBYTOSLO#JDU#DO#TOHO#S#TEBOU..

PotrefenáKachna - Re: TY VIS

5. 2. 2017 22:24

#TREBA#TO#PUJDE#DOBUDOUCNA každopádně můžeš cestovat společně se mnou prostřednictvím blogu, facebooku, či youtube, budu velice ráda za psychickou podporu, až zase budu v kaši :)

Daniel Ragesun - Perfektní

5. 2. 2017 17:39

Super článek!

PotrefenáKachna - Re: Perfektní

5. 2. 2017 22:22

Velice děkuji! Kachna je kvá kvá potěšená, že se líbil :)

Alice - Smekám

5. 2. 2017 20:02

Přečteno jedním dechem - paráda

PotrefenáKachna - Re: Smekám

5. 2. 2017 22:21

Děkuji za tak milá slova, plus uděluji pašáka - nevím jak dlouho trvá přečtení, ale dát to na jeden nádech... páni! :)

Marijeee - Just go

5. 2. 2017 21:52

Kdybys potřebovala rotaci.... Jinak good luck! ;)

PotrefenáKachna - Re: Just go

5. 2. 2017 22:20

Jakmile se najde příležitost, že by mě mohl někdo někde zaskočit, mrsknu to sem a není problém se hlásit! Díky Ti! :)