Jdi na obsah Jdi na menu

30/08/2015 #12PenízeAJídelníLístky

27. 7. 2017

„Čím víc vím, tím víc vím, že nevím nic.“

 

Peníze rozšiřují možnosti. Pokud mám málo, mohu si dovolit jen něco. Já to vidím jako jídelní lístek v restauraci.

 

Představme si to tak, že sedíme, lístek máme otevřený a v ruce černý lihový fix – začerňujeme vše, na co nemáme.

 

Postupně se tedy probereme až na konec a zjistíme, že si můžeme objednat celé tři položky. Z těch si tedy vybereme jednu a tím to pro nás končí. Utratili jsme své peníze, svůj limit.

 

Náš jídelní lístek je velmi omezený, tedy velmi omezená nabídka.

 

Možná se budete divit, ale má to své výhody. Čím menší je nabídka, tím rychleji se dokážeme rozhodnout. Posuzujeme a srovnáváme jen ty tři možnosti.

 

„V tomhle jsou houby, ne děkuji. Tohle je ryba, ne děkuji. Tady není nic, co bych neměl rád, ano, objednám si tedy tohle.“ A je to.

 

Čím míň možností – tím je lehčí volba.

 

Čím míň možností, tím menší máme pocit, že o něco přicházíme. Vlastně jsme se „vzdali“ jen těch dvou jídel, co nám stejně nechutnali, tak co. Házíme to za hlavu s tím, že jsme vlastně o nic nepřišli. Najezení a spokojení odcházíme z restaurace domů.

 

Teď nastává ta „horší situace“ – široký jídelní lístek. Přijdeme do restaurace a dostaneme opět jídelní lístek, černý fix a máme začernit to, na co nemáme. Postupně procházíme jídelní lístek a zjišťujeme, že máme na všechno. Odložíme fix a jsme zmatení.

 

„Co si vybrat? Vždyť jsem nic nemusel škrtnout? Mám na výběr z více než tisíce jídel?!“

 

Čím větší nabídka – tím těžší volba.

 

Nejednou musíme srovnávat miliony kombinací a možností. „Tohle mám moc rád! No ale tohle taky! Bože a křupavá kuřecí stehýnka! No a tenhle steak!“ Máme na všechno a musíme si vybrat, protože logicky, všechno sníst nemůžeme.

 

Přichází fáze rozhodování a s ní i spojený pocit, že o hodně přicházíme.

 

„Co když by ten steak byl lepší, než to moje kuře?“ Mohli jsme si koupit tisíc jídel, ale koupili jsme si jen jedno. Přišli jsme o devět set devadesát devět dalších.

 

To je hodně velký rozdíl oproti těm dvěma, o které jsme přišli, když jsme neměli peníze.

 

S možností volby, přichází i velký pocit nejistoty, že jsme si nevybrali správně, že jsme si mohli vybrat něco jiného. Že jsme si toho mohli koupit víc. S možností volby přichází jistá nenasytnost. Místo jednoho jídla, které by nám jistě stačilo, si koupíme rovnou čtyři. Nacpeme se k prasknutí, ale máme pocit, že jsme přišli o míň. Místo devíti set devadesáti devíti jen o devět set devadesát šest!

 

Že si něco můžeš koupit, neznamená, že musíš.

Že si něco můžeš koupit, neznamená, že to potřebuješ.

Že si něco můžeš koupit, neznamená, že to dokážeš zužitkovat.

 

Pokud jste někdy měli tu šanci, procházet se po domě „milionáře“ tak jste si určitě říkali: „Na co to všechno asi má? Používá to vůbec?“ Prostě si jen koupil víc, než dokáže sníst. Proč? Protože na to měl a nesnesl představu, že by o to mohl přijít.

 

Víte, jídelní lístky jsou zrádné. Časem se jejich nabídka může měnit. To je na nich to děsivé. Kdyby totiž byla jejich nabídka stálá a to napořád, mohli bychom si prostě jen postupně kupovat každý den jedno jídlo a mít jistotu, že než dojdeme na konec lístku, tak ta poslední položka tam stále bude, ale tak to není.

 

Jídelní lístky se mění! Proto ta panika, proto ta chamtivost a pocit, že o něco můžeme přijít. Co když to zmizí? Co když to tam zítra už nebude?!

 

Svět se mění, vyvíjí a s tím se mění i nabídka.

 

Pokud je můj lístek hodně široký, prostě se musím naučit vybírat si, prostě se musím naučit žít s tím pocitem, že mohu o něco přijít. Že nemohu ochutnat všechno. Tak to prostě je.

 

Pokud mě něco neomezuje, musím se umět „omezovat sám“.

 

Pro mnoho lidí je zodpovědnost volby děsivá. Proto se raději spokojí s málem. S omezenou nabídkou a jsou šťastní.

 

Peníze jsou moc, a s mocí přichází zodpovědnost.

Zodpovědnost za své volby a zodpovědnost stát si za svým rozhodnutím.

 

Otevřete svůj jídelní lístek, vezměte si fix a začnete proškrtávat.

 

Co všechno si můžete dovolit?

Co všechno si chcete dovolit?

Co všechno jste schopni sníst?

A co všechno je opravdu nutné sníst?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář