Jdi na obsah Jdi na menu

18/08/2015 #10Pochybuj

27. 7. 2017

Když jsem byla ještě malá, jeli jsme s rodiči k moři. Pamatuji si to, jako by to bylo dnes a přitom je to už tak dávno.

 

Večer jsme se šli projít na pláž, po takové betonové cestičce. Všude zněly cikády, voněly borovice a ve vzduchu byla cítit mořská voda. Slunce začínalo zapadat. "Holky - podívejte se jak to sluníčko zapadá, a když budete hodně potichu, uslyšíte, jak zašumí, až spadne do vody." Napínala jsem uši. Ještě kousíček a dotkne se hladiny. Nic. Skoro polovina už je ve vodě a já pořád nic neslyším. Byla jsem obrovsky zklamaná.

 

Vzpomenu si na to téměř pokaždé, když se střetnu s něčím nebo s někým novým. "Co když to není tak, jak to vypadá? Co když nezašumí?"

 

Rodičům jsem věřila a zažila jsem obrovské zklamání. Jistě, byla to jen legrace, nebylo to nic vážného. Ale vždyť to přeci bylo tak jasné, sluníčko mělo zašumět! Spadlo přeci do vody!

 

"Vždyť je to jasné!" - tuhle větu nemám vůbec ráda. Rodičům to jasné bylo, mě nikoli.

 

Kdykoli se mě někdo na něco zeptá, snažím se odpovědět nejlépe, jak jen dokážu. Třeba když se mě babička zeptá, jak se kopírují soubory na USB disk. Co je jasné Tobě, jiným být jasné nemusí.

 

Stejně tak tohle pravidlo - pochybuj - uplatňuji na sebe. "Co když se pletu? Co když se na to dívám špatně? Co když jsem se nechala zaslepit? Co když je to úplně jinak, než to vypadá? Co když to se mnou myslí opravdu dobře a já to jen nevidím? Jak by se na to dalo podívat jinak? Jak jinak je možné tuhle situaci uchopit? Je to vůbec možné?

 

Pochybuji vždy o všem a o všech. Je to opatrnost, zvídavost, hravost a hlavně touha po nových cestách, myšlenkách a odpovědích. Sbírám miliony informací, chci si být "jistá" tím, co dělám. Chci být připravená.

 

Říká se: "Jdi na to od lesa." Já vtipně dodávám: "Jdu na to od lesa, z lesa, kolem lesa, tunelem z pod lesa, proletím nad lesem a pak ještě překontroluji každý strom zvlášť."

 

Pochybuji, nechci se nechat opět napálit. Pochybování je skoro až můj koníček. Pochybování dává prostor všemu novému. Jsem přístupná všem novým myšlenkám a pohledům. Nikdy nic nezavrhnu ani nepřijmu, aniž bych o tom nezapochybovala.

 

Nedělej něco jen proto, že to někdo řekl. Pochybuj o jeho pravdě, pochybuj o jeho pohledu a pochybuj i o svém pohledu. Ptej se, dokud nebudeš s odpovědmi spokojen, teprve potom se rozhodni. Informace jsou ta nejcennější měna světa. Snaž se jich mít co nejvíce. Čím více informací, tím více možností, tím více cest a tím daleko víc životní svobody.

 

Pochybuj, zda vše děláš dobře. Pokud budeš stále pochybovat, nezlenivíš a nepřehlédneš své chyby. Pokud se budeš ptát: "Nešlo by to dělat lépe?" tak vždy můžeš najít novou odpověď. Dnes máš totiž více informací, než jsi měl včera a dnes už možná víš, jak dělat věci lépe. Nezůstávej u starých postupů jen proto, že o nich nepochybuješ.

 

Já pochybuji a to mě posouvá. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář