Jdi na obsah Jdi na menu

17/08/2015 #08OdměrnéVálce

27. 7. 2017

 

Každý z nás má jiná maxima a minima.

 

Já občas lidi kolem vnímám jako odměrné válce - jiné kapacity a jiné možnosti, kolik toho mohou pojmout.

 

Pro představu: Řekněme, že Anna je 500ml a Petr 200ml.

 

Petr se ráno probudil naprosto vyrovnaný (ani moc ani málo), tedy byl naplněn na 100ml (na polovinu). Do práce jel autem, které se mu po cestě pokazilo - to mu trošku zvedlo hladinku - 130ml. Pak kvůli tomu přišel pozdě do práce a šéf mu to hezky vyčetl - 150ml. Konala se důležitá porada, ale Petr zapomněl dokumenty v autě, které je teď bohužel v servisu - 170ml. Petrova pracovní doba končí a on jde domů, už pociťuje, že jeho maximum se blíží. Určitě ten pocit znáš, končívá mácháním ruky nad hlavou se slovy "Mát toho až sem!"  Petr si zapne televizi, hodí si nohy na stůl a snižuje hladinu, aby se dostal na svou pohodlnou hodnotu - ani moc ani málo.

 

Anna se ráno probudila taky vyrovnaná - 250ml. Šla do práce, kde ji za její profesionalitu povýšili, nejednou je nadšená a doslova plná dojmů! - 430ml. Přijde domů a okamžitě se chce podělit. A tak to na Petra (který se snaží snižovat hladinu) začne chrlit - lít. Ten, protože ji miluje, vypne televizi a začne ji poslouchat. Jenže jak Petra přelévá ze svého válce do toho Petrova, neuvědomí si, že Petrův je o hodně menší. S každou další minutou do Petrova válce přitékají slova, dojmy a pocity. Petr dosáhl svého maxima - 200ml - dál už prostě nemůže. Přestává se soustředit, poslouchat, těká očima po místnosti a jediné na co dokáže myslet je: "Bože, ať už mlčí, chci se dívat na televizi."

 

Tady teď nejde o to, že by Annu nemiloval, miluje ji z celého svého srdce, jen je toho na něj moc. I při té nejlepší vůli to nemůže zvládnout, jeho válec přetéká a takové obrovské množství nedokáže pojmout. Anna se začíná zlobit: "Neposloucháš mě! Je Ti jedno co Ti říkám!" Petr se ale snaží bránit: "Není mi to jedno, jen se teď chci dívat na televizi." To Annu přirozeně dopálí ještě víc - zvedne se jí hladina - 500ml - to už opravdu nevydrží a vybouchne: "No jistě! Takže Tě televize zajímá daleko víc než já?! Radši se budeš dívat na reklamy než na mě?! Fajn! Tak si tady seď!" Anna vztekle třískne dveřmi - neb to na snižování hladiny pomáhá - a odchází za kamarádkou Janou - 600ml.

 

Ta jí samozřejme vyslechne, pochopí a dokonce ji i uklidní. Jana totiž byla už tři dny doma, nudila se a její hladina vyschla až na 100ml - tím, že přišla Anna a nalila do ní svých 250ml - Janu dostala na její pohodlnou hodnotu, lehce nad polovinu - 350ml. Tedy Jana dokázala pojmout vše, co na ni Petra vylila a ještě měla spoustu prostoru na zpracování.

 

Petr se mezitím, co Anna byla pryč, taky vyrovnal - sledováním televize.  

 

Teď spolu zase Petr a Anna mohou bezvadně fungovat. Oba jsou totiž na své pohodlné hladině. Nemohou spolu ovšem fungovat při "nečekaných a výjimečných situacích". A to je podle mě na vztazích ten největší kámen úrazu. Lidé nedokáží odhadovat svá maxima, pak už s někým "jsou" a přece ho jen tak neopustí. "Malé neshody - ale on mě hrozně miluje a já jeho." Možná takhle dokáží fungovat, ale dle mého názoru to má ke šťastnému vztahu hodně daleko. 

 

Zajímavé je, že hladinu ve válci může navýšit cokoli - zlost, radost, smutek, myšlenky, nápady - prostě cokoli co Tě "naplňuje".

 

Jakmile si plný, přetečeš - exploduješ. Každý exploduje jinak. Někdo mlčí, někdo křičí, někdo rozbíjí talíře, někdo o tom všem musí mluvit, někdo si zapálí cigaretu, prostě existuje nekonečně mnoho drůhů explozí. Víš, jaká je ta Tvoje? Víš, jak se chováš, když Tvůj válec přetéká?

 

Ovšem měj na paměti, že projev exploze nemusí být jen negativní. Co když přetékáme radostí? Vše záleží na tom, jakým obsahem je válec vyplněn.

 

Některé substance se neutralizují - pokud mám ve válci zlost a něco mě potěší, hladina zlosti mizí a nahrazuje ji hladina radosti, takže obsah ani neklesá, ani nestoupá. Je to hotová věda a alchymie. Co jednomu přidává, druhému může brát a naopak. Opět opakuji, každý je unikátní. Neexistuje žádný vzorec ani návod.

 

Mnohdy se přeceňujeme, nebo podceňujeme - pak tím trpíme a tvrdohlavě nechceme uznat svou chybu. Je třeba nacházet své hranice, poznávat je a testovat - případně posouvat. Ano, myslím si, že naše maxima se dají navyšovat. Ovšem každý by si měl najít svou hodnotu a pracovat s ní - být si vědom svých reálných možností. Pokud se přeceníme, můžeme tím ublížit nejen sobě, ale i našemu partnerovi.

 

Nebylo by zajímavé, kdyby měl každý svou hodnotu napsanou na čele? "Ahoj, mohu vidět Tvé číslo? Aha, 300ml, no tak to ne já hledám někoho kolem 700ml." - takhle ale svět nefunguje.

 

Zůstává tady ta otázka: Výběr vhodného partnera pro život. Na tuhle otázku asi existuje mnoho odpovědí, teorií a metod. Mou úvahou na toto téma, se možná budu zabývat jindy. Petr může být skvělý a milující, ale možná jen není pro Petru ten pravý.

 

Že má někdo menší kapacitu než Ty neznamená, že to není úžasný člověk. Co je pro jednoho málo, může být pro jiného víc než dost.

 

Takové shrnutí na závěr:

 

1) Zkus zjistit jaké je Tvoje maximum a minimum - pozoruj se

Za jakých situací toho máš až po krk? Kdy použiješ větu: "Já toho snesu hodně, ale co je moc je moc!" Kdy se naopak cítíš tak nějak prázdný, tedy bez energie? Jak reaguješ, když dosáhneš svého minima? Podrážděnost? Neochota cokoli dělat?

 

2) Co Ti naplňuje nebo snižuje hladinu ve válci, musíš zjistit sám - pak se o to teprve můžeš podělit

Co Tě těší a co Ti ubližuje? Co, nebo kdo Tě dokáže uklidnit? Co, nebo kdo Tě dokáže rozhodit?

 

3) Čas může vše měnit - co Tě dřív naplňovalo, Tě nemusí naplňovat do konce života

Dřív mi k naplnění válce stačila radost, že si umím zavázat tkaničky u bot. Dřív mi obrovsky ubližovala jakákoliv překážka, dnes mě motivuji - naplňují.

 

4) Není pravidlem, že jak rychle hladina stoupla, stejně tak rychle musí klesnout

Jako vodní nádrže, přižene se bouře a během dne přehradu naplní - než se zase dostane na svůj normální stav, může to trvat i týdny.

 

5) Nikdy nesrovnávej - jen si pro sebe vyber to nejlepší

"Jana to dokázala pochopit! Tak proč ne Ty Petře?!"

 

6) Každý je jiný nádherný originál, na Tobě je, si mezi těmi všemi vybrat pro Tebe ten nejkrásnější

A zároveň se snažit, být tím nejkrásnějším pro něj.

 

Odměrné válce, zkrátka být si vědom toho, že i když Tě někdo obrovsky miluje, nemusí to pro Tebe být ten pravý, neb má daleko menší kapacitu a nezvládá Tě pobírat. Ne že by nechtěl, ale nemůže.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář