Jdi na obsah Jdi na menu

15/08/2015 #06DominováVěž

27. 7. 2017

Vztah je jako věž z dominových kostek.

 

Nepokládej jen dvě a na to další dvě. To je rychlý vztah, ale velmi křehký - zafouká sebemenší větřík a věž se bortí k zemi.

 

Dlouhodobý a pevný vztah, vyžaduje pevné základy a miliony kostiček naplocho položených vedle sebe - že věž není vysoká? Nebo že vůbec žádnou věž nevidíš? Oči ji možná nevidí, ale ta věž už dávno existuje ve Tvých představách, tam vidíš jak pěkně roste, vrstvu po vrstvě.

 

Ovšem, nelze se držet jen při zemi, to by pak vztah postrádal spontánnost a vzrušení. Když mám stabilní základ, povystrčit několikero kostek nahoru. Jen tak nakouknou jaké to tam výš je - ochutnat ten sladký nektar, ke kterému se časem bezpečně dopracujeme a on se stane každodenní součástí našich životů.

 

Nezle se držet jen jistot, neb žádně jistoty neexistují. Když se věž začně pod náporem rychlosti třást, nebýt slepí - uvědomit si to - slést zpět k základům a upevnit je. Nastavět trpělivě kostičky kolem, až k té co se třese, pak i ta bude v bezpečí.

 

Na vztah jsou dva - dva lidé a dva různé pohledy. Petr už třeba spozoroval, že kostička na vrcholu vrávorá a slézá k základům. Anna to ještě nepostřehla a hrozně se diví kam Petr mizí.

 

Anna chce stavět další kostičku, a Petr ji klepe po prstech a nechce jí to dovolit. Anna se přirozeně zlobí: "Už Ti na našem vztahu nezáleží! Nechceš udělat další krok a jít dál!" Petr je zmatený, vždyť právě zachraňuje tu ohroženou kostičku, která by mohla narušit stabilitu celé stavby! - a takhle nějak vznikají nedorozumění.

 

Anna se stáhne do ústraní, to je ta pauza, ten moment, kdy se vzdálí a vidí věž v celé její kráse, pak možná uvidí i tu vrávorající se část. Třeba taky sleze k základům a začne upevňovat. Kdo ví - mnohdy oči nevidí.

 

Mě osobně vrcholy lákají a to moc - pro svou nebezpečnost, nedosažitelnost - stanout někde, kde předtím nikdo nestanul. Mám velkou touhu dobývat, ovšem musím si uvědomit, že základní tábor je bod, o který je třeba se také starat. Neb když se zhroutí základy, zhroutí se celá věž, ovšem když se zhroutí jen věž, vždy můžeme na pevných základech postavit novou.

 

Učím se trpělivosti a vytrvalosti, mnohdy mi obraz mohutné věže z mysli zmizí, oči ji prostě nevidí - v tomhle jsou oči zrádné. Mozek poslouchá víc je, než představy. Zavři oči a znovu uvidíš - ten sen a vytoužený cíl, ke kterému je třeba se dostat kostičku po kostičce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář