Jdi na obsah Jdi na menu

03/09/2015 #13SkromnostAPokora

27. 7. 2017

"Jak člověk pozná dostatečnou skromnost?"

 

Dostatečná skromnost je dle mého názoru prapodivný mýtus a obojek pro ty, co se bojí chtít něco víc. Něco jako dostatečná skromnost tedy neexistuje. Existuje pokora.

 

Skromný člověk chce málo a kdo chce málo, taky ho dostane. Tedy skromný člověk je ten, který nechce nic víc, než to co má. Používá slova jako: "To mi stačí."

 

Skromný člověk ale nutně neznamená "dobrý člověk" ale ani "špatný člověk".

 

Do jisté míry nenasytný může být daleko lepší než skromný. Znamená to, že chce stále něco víc, chce růst, chce na sobě pracovat, chce se posouvat, chce žít a překonávat sebe a neustále pokoušet své hranice.

 

Existuje tedy pokora, že je něco většího, než si Ty sám, že i na Tebe existují velká sousta, která momentálně nemůžeš mít.

 

Ale MOMENTÁLNĚ, to je důležité. Pokorně vyčkáváš a PRACUJEŠ na chvíli, kdy ta sousta budeš moct spolknout.

 

Pokora je momentální stav přiznání si, že něco nemůžeš mít teď hned.

 

Já skromná nejsem. Chci mít hodně a jsem nenasytná, to ale nutně neznamená, že jsem špatný člověk. Jsem pokorná a vím, na co mám a na co momentálně nemám - to ale neznamená, že to nechci. Jen to znamená, že umím vyčkávat...

 

Pokora znamená, být si vědom toho, že o všechno můžeš přijít. Pokora je být za to co máš, opravdu vděčný ale aspirovat výš. Pokora je chtít víc ale sklánět se před velikostí, dokud nedorosteš do stejné výšky a nemůžeš tomu koukat do očí.

 

Nebuď skromný ale buď pokorný a uctivý. Skláněj se před velikostí, ale uč se jak růst. Nešlapej po menších, neb Tě mohou jednoho dne dorůst, i přerůst a mohou se stát Tvými učiteli.

 

Měj oči nenasytné ale otevřené.

 

Nebuď skromný ale pokorný. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář