Jdi na obsah Jdi na menu

30/04/2017 #Pečovatelka?!REALLY?!

30. 4. 2017

Zrovna dnes ráno jsem četla jeden citát, no byl přirozeně anglicky, ale volně přeloženo: "Pokud chceš být šťastný na hodinu - běž si schrupnout. Pokud chceš být šťastný jeden den - běž rybařit. Pokud chceš být šťastný po celý život - pomoz druhému."

Pro perfekcionisty, jako jsem já - zde je originál: "If you want happiness for an hour - take a nap. If you want happiness for a day - go fishing. If you want happiness for a lifetime - help someone else."

 

A to bych přirozeně nebyla já, kdybych tuto myšlenku malinko nerozvedla. Bla bla, patlání se v ničem, to by mi šlo, chci to ale vzít poněkud více prakticky.

 

Momentálně pracuji jako pečovatelka. Že to nezní moc nóbl, je mi naprosto jasné. Ovšem, tato práce má několik pro mě důležitých výhod, pojďme se na ně podívat!

 

1) PLACENÉ DOMÁCÍ VĚZENÍ

Aspoň tak tomu odborně říkám, když se někdo zeptá, co je náplní tohoto povolání. Prakticky odseděný čas u někoho doma. Pointa je taková, že přijedu za klientem, zjistím co potřebuje - a že to jsou velmi rozmanité požadavky, a pak se přizpůsobím harmonogramu. Dáme si tedy ukázku mého typického dne:

 

7:00 budíček

Uvařit čaj, ovesnou kaši jak pro sebe tak pro klienta, pak se společně najíme v kuchyni a hrajeme scrabble - docela výzva hrát v angličtině! Následně pomůžu s oblečením a sprchou. Ustelu postel, uklidím nádobí a sama si pak dám sprchu. Kolem 9:00 máme hotovo.

 

12:00 oběd

To znamená z mrazáku vytáhnout lososa, dát ho na grill a ošoupat k němu pár brambor, udusit zeleninu. Cink cink 20 minut žádná práce. Sníst oběd, poklábosit s klientem. Umýt nádobí, nakrmit psa. Chvíli si hrát se psem, uvařit klientovi kafe.

 

14:00 - 16:00 break

Abych se "nepředřela" ale v tomto čase "nemá klient právo" po mě cokoli chtít a já mohu na 2h opustit dům - jinak musím být vždy v domě, nebo nablízku klienta, kdyby něco potřeboval, prostě kdykoli zavolá, musím přiběhnout, kromě těch 2hodin odpoledne.

 

16:00 čaj

Takže další vaření čaje, poklábosení, scrabble. Podrbat psa za ušima a dát mu suchar.

 

18:00 večer

Aneb pomoci klientovi do pyžama, udělat sandwich a dát hafanovi žrádlo. Obejít dům, pozamykat všechny dveře. Umýt nádobí.

 

21:00 noc

Zatáhnout závěsy, uvařit klientovi čaj a popřát dobrou noc.

 

To je prakticky všechno. Patří k tomu i nákupy jednou týdně, praní prádla, vysávání, utírání prachu. Když je venku hezky tak procházky. Tu a tam kadeřnice a návštěvy nemocnice či obvodního lékaře. Prostě PLACENÉ DOMÁCÍ VĚZENÍ mraky času na čtení, sledování filmů, seriálů, hraní online her a prakticky dělání čehokoli, co "doma dokáže zabít čas".

 

2) PLÁNOVANÁ DOVOLENÁ

Což je jedna z věcí, kterou miluji! Protože si můžu sama naplánovat, kdy budu mít volno. Samosebou že za rok máme nárok na 20 dní placené dovolené, ale neplacenou si mohu vzít kdykoli. Tedy například jsem 30 dní s klientem a pak 30 dní lítám po světě! No není to paráda? Nebo 4 týdny práce a 2 týdny volna na vyjížďky po Evropě. Záleží jen na osobním vkusu! K tomu samozřejmě patří

 

3) PENÍZE

protože bydlím u klienta v jeho domě neplatím ani korunu za nájem, navíc mi hradí i stravu (dostávám 35 liber na týden) což stačí víc než bohatě i na hygienické potřeby. Prostě nemám žádné výdaje! Cokoli vydělám, jde do mé kapsy. A kolik že si tak zhruba vydělám?

 

Za týden je to 500 liber. Tedy za měsíc 2000 liber, mínus nějaká ta daň. Dobře, když to řeknu hodně zhruba, taková pečovatelka si přijde na 60.000 korun,- měsíčně. Což je čistý příjem. Žádné výdaje. Tedy dva měsíce práce mi stačí na 2 měsíce hodně luxusního si užívání v zahraničí. Jak jsem psala v článku  Mexico v kostce, 51 dní mě vyšlo na 85.790,- Na to mám vyděláno za měsíc a nějaké drobné. 

 

A to jsme si v Mexiku vážně hodně užívali. Na low cost cestování mám na jeden celý rok na cestách vyděláno opět za 2 měsíce!  

 

Jestli tohle není svoboda, tak už asi nic.

 

4) ROVNOVÁHA

Je další úžasný aspekt. Protože mohu nádherně kombinovat cestování a práci. Zatím jsem nepotkala žádnou "obyčenou práci" kde bych mohla říct "Hele, jedu na 3 měsíce pryč, bye!" Prostě sbalila kufr a zmizela. Jako pečovatelka si mohu vzít až 6 měsíců v kuse oraz a když se vrátím, prostě mi hned najdou klienta a znovu pracuji. Easy as that. Nemusím se nechávat znova zaškolit, nemusím udělat vůbec nic, jen zvednout telefon a říct "Chci zase pracovat" a oni vždy řeknou "Ano, bereme tě" protože pečovatelů a pečovatelek je prostě pořád málo.

 

Díky rovnováze, se cítím v klidu, odpočinutá, nejsem v jednom kole. Nejsem ten typ člověka co dře celý rok a na 14 dní si vyjede do Chorvatska. Jsem spíš typ člověka, co většinu roku nepracuje a lítá si kde ho napadne. Kupříkladu v roce 2016 jsem přestala pracovat v březnu a opět se do práce vrátila až letos začátkem dubna. 

 

ANO, BYLA JSEM ROK BEZ PRÁCE. Procestovala jsem 7 zemí a pak se do zaměstnání opět těšila! Doslova těšila! Ani cestovat se nedá do nekonečna, prostě ve věcech musí být rovnováha!  

 

5) JISTOTA 

Jak jsem se již zmínila, stačí zvednout telefon a říct - chci práci. Lidé budou stárnout vždy, nemoci budou vždy, pomoc bude potřeba VŽDY. Tenhle job je úžasný v tom, že je 100% jisté, že mě vždy vezmou zpět. Můžu odejít na týden, na rok nebo 10 let, ale jakmile zvednu telefon, mám práci jistou. Když se rozhodnu zkusit jiné zaměstnání a nevyjde to, tohle je ta jistota, ke které se vždy mohu vrátit.

 

Posledních 5 tisíc na účtě? Pečovatelka - telefon - práce. Za 1.000 koupím letenku a do týdne od telefonu pracuji. A stále mám 4.000 rezervu. A to vážně stačí na měsíc života do první výplaty! Protože jak jsem již řekla, u klienta neplatím ani jídlo ani nájem. Nepotřebuji tedy ani korunu - lépe řečeno ani libru.

 

Ale ano, pokud se někdo ptá, tak přirozeně každá mince má dvě strany. Budu objektivní - má to i nevýhody, tady jsou!

 

1) RUTINA A "PLÝTVÁNÍ ČASEM"

Pro mě? Být 30 dní zavřená v jednom domě na jednom místě je jakási špatná noční můra! Vzhledem k tomu že miluji objevování a cestování, tak zhruba po týdnu, už "tady není nic nového", okolí domu znám prakticky zpaměti, stejně tak denní rutinu a režim. 

 

Navíc, hodit si nohy na stůl a koukat na filmy, ano, krásná věc ale... taky to jednoho nebaví měsíc v kuse. Seriály co jsem měla v zásobě, jaksi padly za první týden, taky jsem dočetla knižní trilogii. Teď mě malinko zachraňuje seriál New Girl - 6 sérií a každá má cca 23 dílů po 20 minutách. Tedy jedna série je cca 8 hodin. Dohromady 48 zabitých hodin.

 

Šílené, co? Zabít 48 hodin něčím tak neproduktivním jako je sledování seriálu. Nic mi to nedá, nic mě to nenaučí. Ale neustále si musím připomínat: "Že nezabíjím čas a nedělám nic, ale jsem v práci!" Naprosto šílené, naprosto nepochopitelné ale tím, že sleduji seriál jsem opravdu v práci! 

 

Jsem prakticky placený profesionální zabíječ času!

 

2) 24/7 POKORNĚ POSLOUCHEJ

Další opravdu těžký bod. Nemůžu si dělat co uznám za vhodné, nemůžu se sebrat a jít na výlet, nemůžu si vyjet do hor, nemůžu si dát do uší sluchátka a poslouchat hudbu. Musím být přítomná a stále v pozoru!

 

Kdykoli se něco děje, zvoní zvonek u dveří, zvoní telefon, přijde návštěva, pes potřebuje vyvenčit, klient chce přesadit květinu či vymést pavučiny u stropu. Kdykoli se mu udělá zle, kdykoli zkolabuje nebo nemůže spát. 

 

Prostě "nejsem svůj pán", ale hlídací pes a služebník. Chce to velkou dávku pokory a trpělivosti. Zdůrazňuji to slovo TRPĚLIVOST. Proč? Klient - kupříkladu babča 93 let - chce jít na procházku. Jen 40 minut trvá ji obléknout kabát, šálu, boty a čepici. Dalších 50 minut obejít blok o délce 500 metrů. Všechno se dělá pomalu. Hodně pomalu.

 

Klient taky "otravuje život." Prostě jsme lidi, chceme vlastní klid, nemáme náladu, špatně se vyspíme, něco se přihodí - problém v rodině, s přáteli, jakákoli tragédie a my musíme mít schopnost

 

3) POTLAČIT PŘIROZENÉ REAKCE

někdo je v úzkých, chceš mu jít pomoc ale nemůžeš. Navíc musíš zůstat s klientem a tvářit se "že se nic neděje" usmívat se a vykonávat jeho stupidní požadavky jako přesadit kytku, když víš, že tvůj nejlepší kamarád leží v nemocnici. Ok? To je hodně na nervy. 

 

Vždy se musíš usmívat a nesmíš na klienta přenášet své problémy a emoce. Myslím - negativní emoce - pokud se chceš smát a tančit je to super! Pokud chceš brečet - nemáš nárok!

 

Je to hodně o sebekontrole a schopnosti být chameleonem, který se vždy adaptuje. Taky je to druh sebezapření. Nesnášíš zahradničení ale klient ho miluje. Smůla - musíš jít zalévat kytičky, pokud si to klient přeje.

 

Rád si pospíš? Hups! Klient rád vstává v 6:00 ráno! Takže prostě musíš vstávat v 6:00 ráno. Tady prostě není možnost výběru.

 

4) UMĚNÍ TELEPATIE

Takový asi poslední bod nevýhod? Je to spíš nutná schopnost. Klient sedí, má vykulené oči, ruku na hrudi a cosi huhlá. První myšlenka, ano má infarkt a já s ním. Jenže klient zrovna hudlá modlitbu a nechce být rušen. Planý poplach.

 

Případně sedí, kouká do země a "Nevím co mi je, tady mě to píchá a polí v zádech, och Kate.. co se mnou je?" Jak to mám sakra vědět já?! Takže zavoláme obvodního lékaře. "O neee Kate, to ne, mě to jen tady bolí a tohle.. co mi je?" V duchu už hlavou třískáte o stěnu, však musíte zachovat klid... vymyslíte milion možných řešení a klient s žádným nesouhlasí. Prostě mu musíte vlézt do mozku a vytušit "co by si tak asi přál" a pak to udělat, protože vám to jednoduše neřekne.

 

Je to taková hra na telepatii. Případně otázka "Kate, co můžu mít k obědu?" a já odpovídám a nabízím možnosti. Odpověď je většinou: "Ne, ne, ne, hmm taky ne, ne, hmm ne. Co jiného můžu mít?" Po vyjmenování celé světové kuchyně končíme u ovesné kaše, ostatně jako každé ráno... měla jsem to tušit? ... Asi ano, prostě se v této disciplíně musíme neustále zlepšovat.

 

Suma sumárum? 

 

Práce mě naplňuje. Je to na facku, je to na třískání hlavou o stěnu, je to na vraždu - ale prostě mi to za to stojí. Ne jen z důvodů svobody na cestování, z důvodů peněz, ale hlavně z důvodu ŽE TO MÁ SMYSL. 

 

Možná to zni lacině, ale všechno dohromady plus fakt, že si připadám užitečná a že znamenám změnu v životě člověka, že jsem ta malá pomoc, která někomu dovolí žít přesně tak, jak by chtěl, že jsem ten někdo, kdo člověku vykouzlí úsměv na tváři a dá jeho dnům nový a svěží nádech, že jsem ten někdo, na koho se klient těší - až mě zase vydrtí ve hře scrabble - nebo ten co ho rozesměje až k slzám, podělí se o zajímavé historky...

 

Vidím, že je ten někdo se mnou veselejší, živější a že si troufne na něco tak šíleného, jako sám přejít místnost! Neb se před tím bál - že spadne a nebude tam nikdo, kdo by mu pomohl. Že v noci lépe spí, neb se nebojí, že je v domě sám. Že má ve mě tu morální oporu, tu jistotu, tu důvěru.

 

Tohle, přesně tohle je ten důvod, proč mi ta práce dává smysl. Proč mě naplňuje štěstím, protože pomáhám někomu a tím pomáhám sobě. 

 

POKUD CHCEŠ BÝT ŠŤASTNÝ PO CELÝ ŽIVOT - POMOZ DRUHÉMU.

A já se tím dokonce mohu živit.

 

#bekindtooneanother #protožetomásmysl #život #cestování #svoboda #napalici #domácívězení 

 

PS: Kdyby měl někdo zájem stát se počovatelem / pečovatelkou v UK

  • angličtina na komunikativní úrovni (pokud si nevěříš, že dokážeš zavolat záchranku a říct jim co se děje, není to práce pro tebe)
  • být starší 18 let
  • mít profesionální schopnost "zabíjet čas"
  • umět se přizpůsobit
  • být trpělivý - HODNĚ trpělivý
  • schopen číst myšlenky

 

​Pro jakékoli informace "kde začít" mi můžete psát zprávy na mojí FB stránce: PotrefenáKachna 

Ráda se podělím a ráda pomohu. Opravdu mi stačí jen napsat :)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Antea - Heeelp :-)

20. 4. 2018 11:34

Ahoj,
psala jsem ti o radu na FB, ale zatím jsi se neozvala. Tak nevím jestli zpráva v pořádku dorazila. Měla bych pár otázek :-)

Lucka - Existuje podobná práce s dětmi, mladými ?

12. 5. 2017 13:49

Dobrý den,
super článek:) Moc ráda bych cestovala a pracovala po světě, ale nebaví mě práce s počítačem, nemohla bych být digitální nomád, atd. Jsem moc ráda, že jsem narazila na Váš článek. Nějakou takovou práci hledám, ale mám blíž spíše k dětem a mladým. Nevíte, jestli jsou takové podobně placené práce i s mladými klienty? Vy máte nějaké sociální, pečovatelské vzdělání? Já nemám zatím ani zdravotnické ani pedagogické vzdělání.
Moc děkuji za odpověď.

PotrefenáKachna - Re: Existuje podobná práce s dětmi, mladými ?

13. 5. 2017 14:49

Ahoj!

S těmi mladými klienty si nejsem jistá, to už zavání slovem Au-pair a ty jsou placené vážně bídně.

Každopádně máme i klienty (řekla bych že jich je menšina) mladšího věku, kteří potřebují pečovatele (tělesná postižení, downův syndrom etc). Většina klientely se ale pohybuje ve věkovém hladině 70+

Žádné sociální vzdělání nemám a ani jej nevyžadují. Vyžadují jen "chuť pomáhat" a navíc projdeš týdenním kurzem :) Základy tě naučí a pak už je to jen na tobě :)

Snad jsem ti pomohla, pokud by si chtěla více informací nebo se na cokoli zeptat, neváhej mi napsat zprávu na mém facebooku - PotrefenáKachna, moc ráda odpovím přímo :)

Lucia Kubaliakova - Otazka

30. 4. 2017 17:57

Dobry den, kde sa ma moxnost clovek dozvediet viac o nejakych informaciach ohladom takejto prace? Nokolko musi stacit anglictina?
A o ake krajiny ide? (Kde je mozne takto vycestovat pomoct?)

PotrefenáKachna - Re: Otazka

30. 4. 2017 21:08

https://www.helpinghandshomecare.co.uk/ pro ty pracuji já, samozřejmě existuje více společností.

Jakékoli podrobnější informace, pokud by měl někdo opravdu zájem, ráda poskytnu skrze zprávy na facebooku - PotrefenáKachna

Jinak pro přijetí člověk potřebuje hlavně angličtinu na komunikativní úrovni, následně projít telefonickým pohovorem, kde si ověří jeho jazykové schopnosti, pak bude pozván do UK na týdenní kurz (od neděle do pátku) a následně (většinou do jednoho týdne po ukončení trainingu) je zařazen ke klientovi a začíná pracovat :)